Gosia Wozniacka
dziennikarka

Gosia (Małgorzata) Woźniacka jest reporterką. Pasjonuje się również fotoreportażem. Obecnie pracuje jako freelancer i wykłada dziennikarstwo na Amerykańskim uniwersytecie Clark College w Vancouver, Washington. Do końca stycznia pracowała przez pięć lat jako reporterka i fotoreporterka dla Associated Press, największej agencji prasowej w Stanach Zjednoczonych. Woźniacka specjalizuje się w pisaniu o imigracji, imigrantach, migrantach i uchodźcach, a także rolnictwie i kwestiach związanych z ochroną środowiska i zmianą klimatu. Napisała również reportaże z Polski, Białorusi, Meksyku i Indii, ze szczególnym uwzględnieniem przemian politycznych i społecznych. Fascynują ją granice, ludzie i miejsca, których tożsamość leży gdzieś “pomiędzy”. Woźniacka biegle mówi po polsku, angielsku, hiszpańsku i francusku.

Przed wstąpieniem do AP, Wozniacka była reporterką dla dużej regionalnej gazety The Oregonian w Portland, gdzie zdobyła nagrody Best of the West, Blethen i Society of Professional Journalists. Pisała także dla Dallas Morning News, Hartford Courant, San Francisco Chronicle, Worldpaper, oraz dla Gazety Wyborczej i Transitions Online (magazyn internetowy poświęcony byłym państwom komunistycznym Europy i Azji Środkowej).

Woźniacka urodziła się w komunistycznej Polsce. Jej rodzina stała się uchodźcami we Francji, gdy miała 12 lat, zaledwie rok przed rozbiórką Muru Berlińskiego. Dwa lata później, jej rodzina wyemigrowała po raz kolejny do Stanów Zjednoczonych. Woźniacka studiowała i pracowała na obu kontynentach. Otrzymała stopień magistra z Graduate School of Journalism, na University of California at Berkeley.

Oprócz swojej pracy reporterskiej, Woźniacka prowadziła również letnie warsztaty dziennikarskie dla uczniów szkół średnich w Oregonie. Uczyła dziennikarstwa i pisania w Urban Scholars Program na University of Massachusetts w Bostonie. Prowadziła też serię warsztatów creative nonfiction w Portland.